Site rengi

Tasarım

ALTIN 487,20
DOLAR 8,6385
EURO 10,1451
BIST 1.419
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26 °C
Az Bulutlu
Türkçe Slow Pop Dinle masöz istanbul turbobet giriş gmail kaydol

Amos Antik Kenti Yeniden Araştırılıyor

Amos Antik Kenti Yeniden Araştırılıyor

Marmaris’in Turunç mahallesinde yer alan ve tarihi 2 bin 200 yıl öncesine dayanan Amos Antik Kenti, yeniden araştırılıp, düzenleniyor. Marmaris Belediyesi, Marmaris Ticaret Odası (MTO) ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Arkeoloji Bölümü iş birliğinde yüzey araştırma çalışmasına başlanan Amos Antik Kenti’nde daha önce keşfedilen mezar yerinin kurtarma kazısı da yapılacak.

 

Amos Antik Kenti Yeniden Araştırılıyor

Amos Antik Kenti Yeniden Araştırılıyor

Geçtiğimiz yıl MTO girişimiyle 1.aşaması yapılan yüzey araştırması bu yıl, Marmaris Belediyesi’nin de desteğiyle 2. aşamaya geçti. T.C. kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan onay sonucunda yüzey araştırmasına başlanan Amos antik Kenti’nde geçtiğimiz yıl yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılan buluntularla ilgili 2. Araştırma aşamasıyla birlikte, kentin bilinmeyen kısımları da keşfedilmeyi bekliyor.

MEZAR YERİ BULUNDU

Proje Danışmanı MSKÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Gürbüzer ve arkeoloji ekibinden oluşan kazı çalışma grubu, 5 Ekim tarihinden bu yana Antik Kent ve etrafında çeşitli ölçümler ve saha çalışmalarını yürütüyor. İki yıl önce yapılan kaçak kazı çalışması sonucunda bulunan mezar yeri kalıntısı ile başlayacak olan kazı çalışmasının araştırmanın devamında başka buluntular ile çeşitlenmesi hedefleniyor. Rodos’un karşı yakasındaki üç tiyatrodan ikincisi olan Amos tiyatrosu ve tapınak gibi kalıntıların devamında, Kumlubük tarafında doğru yeni bir kale duvarı ve dikilitaş ile birlikte Amos’un bilinenden daha geniş bir alanda yer aldığı bir kez daha belirlenmiş oldu.

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, kazı çalışmalarının önemine değinerek şunları kaydetti; “Seçim dönemlerinde sıklıkla üstünde durduğumuz konu kurumlar arası iş birliği idi. Bugün de 2 bin yıldan fazla tarihi olan Amos Antik Kenti’ni hep birlikte yenileyerek gün yüzüne çıkaracağız. Marmaris hepimiz için çok önemli. Tarihimize önem vereceğimizi söylemiştik, hep birlikte bunu başaracağımıza inanıyorum. “

 

Amos Antik Kenti Yeniden Araştırılıyor

Amos Antik Kenti Yeniden Araştırılıyor

KÜLTÜREL VE ARKEOLOJİK MİRASIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ

MTO Başkanı Mutlu Ayhan, kazı çalışmalardan bahsederken şöyle konuştu: “Hatırlayacağınız üzere 2010 yılında Marmaris Ticaret Odası ve Müze Müdürlüğümüz iş birliğinde Amos Antik Kenti’nin çevre düzenlemesi yapılarak turizme kazandırılması adına önemli bir adım atılmıştı. Bundan tam 1 yıl önce yine odamızın sponsorluğunda, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Gürbüzer Hocamızın başkanlığında, Müze Müdürlüğümüzün de desteği ile Amos Antik Kenti Yüzey Araştırması başladı. Bu yıl yüzey araştırmasının ikinci senesi ve destek veren kurumlarımıza belediyemiz de eklendi ve Sayın Belediye Başkanımızın da desteği ile yüzey araştırmasına ilave olarak çevre düzenlemesi ve temizliği ile gerekli tadilatlar yapılacak. Yine geçtiğimiz yıllarda kaçak kazı sonucu bulunmuş mezar odası için de kurtarma kazısı gerçekleşecek. Marmaris Ticaret Odası olarak kültürel ve arkeolojik mirasımıza sahip çıkıyoruz. Kısa vadede burada kazıların başlaması ile ören yeri statüsü alarak koruma altına alınması için destek veriyoruz. Bu çalışmaya onay veren Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, destek veren sayın Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, müze müdürlüğümüze ve üniversitemize, hocamıza ve ekibine teşekkür ederim”.

AMOS STRATEJİK BİR ÖNEME SAHİP

Kazı alanı Başkanı Dr. Mehmet Gürbüzer ise; “Bu çalışmaları 2019 yılında aldığımız bakanlık iznimizle birlikte bu yıl da devam ettirerek Marmaris tarihine kültürüne ışık tutmayı amaçlıyoruz. Marmaris’e hakim bir noktada bulunan Amos, ayrıca stratejik bir öneme sahip. Bu nedenle hem tiyatro hem de tapınak alanını temizleyip ortaya çıkarmak istiyoruz. Kumlubük tarafında bulunduğumuz yeni kalıntılar ile de Amos’un daha net bir haritasını çıkarmış olacağız” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.