Site rengi

Tasarım

ALTIN 460,38
DOLAR 8,0580
EURO 9,6752
BIST 1.408
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19 °C
Çok Bulutlu
Türkçe Slow Pop Dinle

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2021 Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Eğitimi gerçekleşti

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2021 Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Eğitimi gerçekleşti

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde “2021 Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Eğitimi” gerçekleşti. Eğitimin sonunda katılımcılara “Hayvan Koruma Görev Kartı verildi.”

Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl düzenli olarak yapılan “Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Eğitimi”, bu yıl da 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün işbirliği ile gerçekleşti.

Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde yapılan eğitimin programına ev sahipliğini Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü yaptı.

UZMAN PERSONELDEN KAPSAMLI EĞİTİM

Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği’nde belirtilen ana başlıklar ışığında programlanan eğitim, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi veteriner hekimleri tarafından verildi.

Geçici Bakımevi’nin tanıtımı yapılan eğitimde Hayvan Bakımı ve Beslenmesi, Hasta Hayvanın Tanınması, Kedi ve Köpeklerde Paraziter Enfeksiyonlar, Mobil Kısırlaştırma Aracı, Zoonoz Hastalıklar (İnsan ve hayvanların birbirlerine bulaştırabildikleri hastalıklar) ve Hayvan Davranışları konularında bilgiler verildi.

Ayrıca Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlilerinden Bülent Dağdeviren tarafından da Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği konularında bilgiler verildi.

ARDIÇ’TAN GÖNÜLLÜLERE TEŞEKKÜR

Sahipsiz hayvanların bakımı ve korunmasıyla alakalı gerçekleşen eğitim programını başarıyla tamamlayan 120 kişiye “Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Kimlik Kartı Belgesi” verildi.

Programın sonunda gerçekleştirilen kart dağıtım töreninde konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Ebubekir Ardıç, sokak hayvanlarının sorunlarının günümüz şartlarında arttığını belirterek, “Gönüllü olarak bu çalışmaya katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum.

Bu ailenin büyümesi, bu farkındalığa sahip insanların artması bizim için çok önemli. Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar ile birlikte işbirliği yapmaya, her türlü destek vermeye hazırız.”

YENİ KANUNLAR

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Kocaeli Şube Müdürü İlker Özoğlu ise; ‘5199 sayılı kanun ile ilgili gerekli değişiklikler yapıldı. Hayvanları koruma konusunda daha etkin ve caydırıcı kanunlar getiriliyor.’

YEREL HAYVAN KORUMA GÖNÜLLÜLERİNİN SORUMLULUKLARI

Özellikle kedi ve köpekler gibi sahipsiz hayvanların kendi mekânlarında, bulundukları bölge ve mahallerde yaşamaları sorumluluğunu üstlenen yerel hayvan koruma gönüllüleri; sahipsiz hayvanların bakımlarının ve aşılarının yapılması, aşılı hayvanların işaretlenmesinin sağlanması, bölgedeki hayvanların kısırlaştırılması ve aşılandıktan sonra geri bırakılmak ya da sahiplendirilmek üzere belediye tarafından kurulan geçici bakımevlerine gönderilmesi gibi yapılan tüm faaliyetleri yerel yönetimler ile eşgüdümlü olarak yaparlar.

Bölgelerinde ki lokanta, işyeri ve fabrika gibi kuruluşlardaki besin maddelerinden sahipsiz hayvanların faydalanmasını ilgili belediye ile işbirliği içinde gerçekleştiren gönüllüler, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanları koruma amacına yönelik olarak geçici bakımevi yararına sosyal etkinlikler düzenlenmesine yardım etmekle, halkı aydınlatmak amacıyla dergi, broşür ve benzeri yayınların çıkarılmasında yerel yönetimlere yardımcı olmakla da sorumludur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.