Site rengi

Tasarım

ALTIN 460,38
DOLAR 8,0580
EURO 9,6752
BIST 1.408
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19 °C
Çok Bulutlu
Türkçe Slow Pop Dinle

Tekirdağ’da Gerçekleşen Çalıştay’da Trakya ve Balkan Coğrafyası Bir Araya Geldi

Tekirdağ’da Gerçekleşen Çalıştay’da Trakya ve Balkan Coğrafyası Bir Araya Geldi

Balkan Ülkeleri ile dostluk alanın pekiştirilmesi ve işbirliğin daha çok geliştirilmesi için, Cumhuriyet Halk Partisi’nin destekleri ve Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ve Çanakkale Belediyelerinin öncü katılımları ile gerçekleşen “Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı”, 18-19 Mart 2021 tarihlerinde Bolayır ve Tekirdağ merkezde gerçekleştirildi.

İki gün olarak gerçekleşen etkinliklerde Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, çalıştayın ortak paydaş Belediye Başkanı olarak katılım gösterdi.

Mehmet Siyam Kesimoğlu, çalıştay kapsamında konuk ettiği Kosova İpek Belediye Başkanı Gazmend Muhaxheri ile birlikte ilk olarak, 18 Mart Perşembe günü Gelibolu’ya bağlı Bolayır’da belediye başkanları, milletvekilleri, Balkan masası sorumluları ve Balkan ülkelerinden gelen misafirler ile bir araya geldi.

Mehmet Siyam Kesimoğlu, Türklerin Rumeli topraklarına geçişinin önemli bir simgesi olan Çimpe Kalesi’ne ev sahipliği yapan Bolayır’da, Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa ile Vatan Şairi Namık Kemal’in kabristanının yer aldığı alanı ayrıca ziyaret yaptı.

Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı’nın Bolayır buluşması, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ziyareti ve konuşmaları ile tamamlandı.

19 Mart Cuma günü Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen program, Tekirdağ’ın merkez Süleymanpaşa ilçesinde, başta Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere, Sırbistan, Kosova, Moldova, Makedonya, Romanya, Yunanistan ve Karadağ’dan belediye başkanları düzeyinde 17 katılımcı, Türkiye’den Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Çanakkale il ve ilçe belediye başkanları ile balkan derneklerinin başkan ve temsilcileri dahil 183 kişi olmak üzere toplam 200 katılımcıyı bir araya getirdi.

İçinde bulunulan kontrollü sosyal hayat dönemi salgın kuralları çerçevesinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra, çalıştayın açılış konuşmalarını Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak sundu. Çanakkale ve Edirne Belediye Başkanlarının konuşmalarının ardından, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu söz aldı.

Selanik göçmeni bir ailenin çocuğu olarak tüm değerli konuklarını selamlayan Mehmet Siyam Kesimoğlu, Balkan topluluklarının etnik ve dini kökenlerinin farklı olmasına rağmen huzur ve barış içerisinde yaşadıklarını, zamanla barış ve huzurun yerini baskı ve zulümlerin aldığını, tekrardan ve hemen şimdi barışa ihtiyaç duyduğunu katılımcılarla paylaştı.

“Bu bilinçle, yan yana barış içerisinde, huzur içerisinde ve demokrasi kültüründe yaşamak istiyoruz. Gelişen teknolojiden, bilgi paylaşımından Balkan ülkelerindeki kardeşlerimizi yararlandırmak istiyoruz. Bunun, kendi egemenlikleri altında olmasını istiyoruz.” Çalıştayın bu amaca hizmet edeceği ümidini söyledi.

Barış ortamını kendi özverileri ile kendi sınırları içerisinde kısmen de olsa başardıklarını söyleyen Mehmet Siyam Kesimoğlu, “Kırklareli’nde her yerde yazar Kırklareli’nde her renk özgürdür.

Biz insanların inancına, etnik kökenine, siyasi görüşüne, diline ve rengine asla bakmayız. İnsan olmak gerekli ve yeterlidir.”

Ayrıca, büyük bir gururla Kırklareli’ne kazandırdıkları Atatürk Evi ve Ali Rıza Efendi Kültür Evi’nin Balkan coğrafyasında kültür ve turizm bakımından önemini söyledi.

Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı, Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun da görüş ve önerileri ile katılım gösterdiği Gençlik, Eğitim ve Kültür İşbirliği Çalışma Grubu, Ekonomik İşbirliği Çalışma Grubu, Bilgi ve Tecrübe Paylaşım Çalışma Grubunun hazırladığı sonuç bildirgesi ile sona erdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.