Site rengi

Tasarım

ALTIN 554,31
DOLAR 9,6155
EURO 11,2367
BIST 1.480
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20 °C
Az Bulutlu
Türkçe Slow Pop Dinle masöz istanbul turbobet giriş gmail kaydol

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği Etüt: Güncel Sanata Doğru İlk Adımlar programı

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği Etüt: Güncel Sanata Doğru İlk Adımlar programı

Nilüfer Belediyesi’nin gerçekleştirdiği ‘Etüt: Güncel Sanata Doğru İlk Adımlar’ programında “ Pop Art” sanatını anlatan Pelin Dilara Çolak, “Pop Art sanatı modern sanatın parçasıdır ama onlar gibi eleştirel değil olumlayıcıdır.”

Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün, ilgi duyanları günümüz sanatı ile tanıştırmak için gerçekleştirdiği “Etüt: Güncel Sanata Doğru İlk Adımlar” programına bu defa felsefeci ve sanat tarihçisi Pelin Dilara Çolak konuk oldu. Murat Alat’ın programlamasını yaptığı “Pop Art” başlıklı oturum, çevrim içi gerçekleşti.

Bursa’nın yanı sıra farklı illerden katılımcıların yer aldığı eğitim programında Pelin Dilara Çolak, popüler sanatın kısaltılmış adı olan “Pop Art” sanatının tanımı, tarihsel geçmişi ve öncü isimlerin çalışmalarını söyledi.

Pelin Dilara Çolak, Pop Art’ın 1950 yıllarında Amerika ve İngiltere’de soyut dışavurumculuğa tepki gösteren genç sanatçıların akım haline getirdikleri sanat türü olduğunu.

Pop Art sanatının, diğer avangart akımlardan farklı olduğunu, “Pop Art dahil olmak üzere sanat karakterini veren tarihsel bağlam dikkate alınmadığı zaman eserleri kendi tekin mevcudiyetlerinde kavramak yanıltıcı sonuçlar verir.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan ekonomik, tarihsel, toplumsal ve estetik buhranı hatırlamak gerekir. Bu süreçten sonra tüm sanat türleri, “Pop Art” da dahil olmak üzere küreselleşen dünyada kapitalist üretim ve tüketim ilişkilerini sanatın ticarileşmesi etkilerini taşıyacaktır.

“Pop Art” sanatında Andy Warhol, Richard Hamilton, Ray Lichtenstein gibi öncü isimler farklı ve etkileyici çalışmalara imza atmışlar.

“Pop Art” sanatçıların çalışmalarında gündelik hayat çizgilerine çok sık rastlandığını söyleyen Pelin Dilara Çolak, “Biz sanatta hep bir imgeden söz ederiz.

İmge olmadan sanki bir sanat eseri olmaz gibi düşünürüz. Sanat dünyası bir şeyi özümsüyorsa o sanat eseridir. Her sanat yapıtının bir anlamı vardır. Sanatçı karşısındakine tamamlanacak bir yapıt sunar.

Arthur Danto “Bir şeyi sanat yapıtı haline getiren onun görünmez nitelikleridir” der. Bu görünmez nitelikler, biçim ve anlamdır. O halde sanat eserleri biçim kazanmış anlamlardır fikri ortaya çıkar.”

İlgiyle takip edilen etkinlik sonunda Pelin Dilara Çolak, katılımcılara ve Nilüfer Belediyesi’ne kültür-sanata verdiği katkılardan dolayı teşekkür etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.