Site rengi

Tasarım

ALTIN 460,38
DOLAR 8,0580
EURO 9,6752
BIST 1.408
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19 °C
Çok Bulutlu
Türkçe Slow Pop Dinle

Milas Belediyesi Nisan ayı olağan meclis toplantısı tamamlandı

Milas Belediyesi Nisan ayı olağan meclis toplantısı tamamlandı

Milas Belediyesi Nisan ayı olağan meclis toplantısı tamamlandı. 24 ana, 5 ek gündem maddesinin görüşülüp karara bağlandığı meclis toplantısı öncesi açıklama yapan Milas Belediye Başkanı Av. Muhammet Tokat, Doğal gaz ve Akgedik barajından Milas’a içme suyu getirilmesi konularına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Sosyal medya ve gazetelerde yayımlanan “60 milyon liralık yatırımın belediye tarafından engellendi” başlıklı haberlere tepki gösteren Başkan Av. Muhammet Tokat, bahse konu yatırımlar konusunda ilk girişimi yapan ve bu anlamda çaba gösteren kurumun Milas Belediyesi olduğunu belirtti.

Başkan Av. Muhammet Tokat ayrıca Milas Çevre Yolu Projesi’nin geciktiğini ve biran önce ilçeye kazandırılması gerektiğini söyledi.

Milas’tan sonra Bodrum’a getirilmesi gündeme gelen Doğal gaz ile alakalı Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın Bodrum’a doğalgaz geliyor açıklamasıyla alakalı olarak, bazı gelişmeler olduğunu ve bunu da sizlerle ve toplumumuzla paylaşmamız gerektiğini hissetti diyerek sözlerine Başlayan Başkan Av. Muhammet Tokat şu ifadelere yer verdi;

“Milas ile alakalı doğalgaz girişimlerimizde maalesef Bodrum’un ilçe yöneticilerinin bu konuya yeterli destek vermemeleri hatta doğalgaz istememeleri sebebiyle Karpuzlu’daki vanadan Milas’a doğalgaz verilmesi hep olumsuz yanıt aldı.

Çünkü özel kuruluş olan BOTAŞ’ın ve firmaların verimliliği ön plana almaları sebebiyle sadece Milas’ın doğal gazı istemesi ve bunun verimli olmaması sebebiyle olumsuz oldu.

O dönemde Bodrum’un da doğalgaz konusunda işin içine katılması gerektiği konuşuldu. Maalesef Bodrum bu anlamda destek vermedi. Son dönemlerde Bodrum’da ciddi bir istek var.

Hükümetimiz, bakanlık ve cumhurbaşkanımız düzeyinde yapılan görüşmelerde Bodrum’un doğalgazının olmamasının negatif sonuçlarıyla alakalı yapılan değerlendirmeler var.

Bizim gerek OSB gerekse Milas halkının zorunlu ihtiyaçları sebebiyle yapmış olduğumuz girişimler var. Milas ve Bodrum kardeş belediyeler oldu ve Karyalı belediyeler olma yolunda bir çalışma başlattılar.

Bodrum ile Milas’ın kardeş olarak yürümeleri sinerjiyi arttırdı. Aynı zamanda geçen hafta itibariyle Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanımızın bize yapmış olduğu ziyarette de konuşulduğu şekliyle; mevzuattaki yeni düzenlemeler, belediyeler de işin içine katılarak bir süreçle alakalı yeni gelişmeler var.

O görüşmelerde bunlar dile getirildi. Milas Belediyesi ve OSB yönetimi olarak bu konudaki ısrarlı taleplerimizi her platformda dile getiriyor ve takibini yapıyoruz.

Özellikle bölge milletvekillerimize, daha çok belediyecilikten gelen M.Yavuz Demir’e katkılarından ötürü çok teşekkür ediyorum. Bu yatırımın alınması çok önemli bir kazanım olacak. İlçemizde bu ve buna benzer konularla alakalı sivil ve resmi yapılanmalardan bir şura oluşturulması ve böyle bir takibin yapılması düşünülüyor.”

Akgedik barajından Milas’a içme suyu getirilmesi proje hakkında açıklamalarda bulunan Milas Belediye Başkanı Av. Muhammet Tokat , “60 milyon liralık yatırımın belediye tarafından engellendi” başlıklı haberlere tepki göstererek toplumu doğru şekilde bilgilendirmek zorundayız.

Milas’ın ihtiyaçları doğrultusunda göreve geldiği 2009 yılından beri DSİ’ ye bu yatırım taleplerini gündeme getirdiklerini ve bu konuda resmi girişimlerde bulunduklarını söyleyen Başkan Av. Muhammet Tokat, “yatırım engeli” açıklamasıyla alakalı şu ifadelere yer verdi:

“İkinci husus bu sabah Menteşe Gazetesi’nde çok üzüldüğüm bir haberle karşılaştım. Daha önce de sosyal medya ortamında buna benzer bir şey söz konusu oldu. 60 milyon liralık yatırımın belediye tarafından engellendiğine dair bir haber var ki gerek haberi yapanların gerekse bu açıklamayı yapanların bize bazı hususları sorarak beyanatlarını vermeleri, amaç sonuç elde etmekse daha isabetli olacağını düşünüyorum.

Netice itibari ile bir kurumu temsil ediyorum ve bu kurumun menfaatlerini korumakla, kollamakla yükümlüyüm. Şunu özellikle belirtmemiz lazım eğer bugün Akgedik Barajı’ndan içme suyu gelecekse bunun başlatan, mukaveleleri yapan Milas Belediyesi’dir.

Göreve geldiğimizde maalesef bölgenin ihtiyaçları gözetilmeksizin Geyik Barajı’nın suyunu Bodrum’a kaptırmıştık. Bu konuda Bodrum’da ve DSİ Bölge Müdürlüğü’nde toplantılarda feryat figan ettik gecikmiş olduğumuzu hissettik.

Hiç olmazsa Akgedik Barajı’nı kaptırmayalım diye ilk seçildiğimizde yapmış olduğumuz iş DSİ’ye gidip taleplerimizi sunmak oldu. Gerekli işlemlerden sonra biz DSİ ile anlaşma yaptık.

DSİ anahtar teslimi işi yapıp Milas Belediyesi’ne teslim edecek ve Milas Belediyesi de 30 yıl süreyle buranın borcunu DSİ’ye ödeyecek. Bu süreç Milas Belediyesi’nin girişimleriyle 2009’yılında başladı ve bir türlü tamamlanamadı.

Bu zaman içerisinde Büyükşehir Kanunu çıktı. Bu kanunla su işleri MUSKİ’ye devredildi ve Milas Belediyesi yerine MUSKİ muhatap oldu. Anahtar teslimi yatırımın yapılması yükümlülüğü yine DSİ’de, 30 yıl süreyle parasının DSİ’ye ödenmesi yükümlülüğü de MUSKİ’de… Bu çalışmalar gecikmeli de olsa da bazı engellerle de karşılaşıldı.

Bazı hususlar ihaleden sonraya çözümü bırakıldığı için bu noktalar kurumların karşısına çıktı. Hat geçecek ya da terfi istasyonu yapılacak yada herhangi ara yapı oluşturulacak.

Bakıyorsunuz tam zeytinlik alanına denk getiriyor. Buralara dokunmak mümkün değil. Belediye ait yerlere bakıyoruz bu kez kot tutmuyor. Burada konu edilen yerle alakalı olarak yatırım öncesinde Milas Belediyesi olarak bu yeşil alanı kullandıracağımıza dair taahhüdü verdik.

Yeşil alanı veren vatandaşımız burayı yeşil alan dışında kullanırsanız dava ederim demiş. Yeşil alanlar yeşil alan dışında kullanılamaz. Böyle olunca Büyükşehir Belediyesi plan değişikliği yapmak zorunda kalıyor.

Kabul ediliyor, askıya çıkıyor Büyükşehir Belediyesi’nin 22 Şubat tarihinde bunu askıdan itirazsız olarak indiriyor. Bu da bu beyanatların verildiği Cuma günü bize bildiriliyor.

Burası bu amaç için kullanılabilecek bir yer haline gelmiş. Yasal mevzuatın gerektiği yapılmış. Bu noktada neye engel olduğunu neyi engellediğini ben bilmiyorum.

Bu yatırımı başlatan, gecikmesini gündeme getiren bizler, taşın altına elimizi sokmamakla suçlanıyoruz. Aynı gecikmişlik Milas Çevre Yolu için de var. Yine 2009’ yılında gittik biz Karayollarına… Bu girişimle 10 yılda zor ihaleye çıktı.

Şimdi ödenek yok durdu ihale… Bu yeni çevre yolunun yapılmaması Milas’a çok şey kaybettiriyor. Birincisi imaj kaybettiriyor. Bu şehirden geçen hiç kimse bu çevreyoluyla alakalı olumlu bir düşünceye sahip değil.

Karayolları altyapısını yapmadığı için su basıyor, eleştiri Milas Belediyesi’ne geliyor. Üçüncüsü trafik güvenliği açısından tehlike teşkil ediyor. Biz kendi irademizle bu yatırımlar konusunda girişimde bulunurken bu yapılan doğru değil.

Dilekçelerimiz, yazımız var. Onun için beyanatı veren arkadaşlarımız veya haberi yapan arkadaşlarımız bir de bize sorma gereğini yerine getirselerdi, toplumu daha iyi bilgilendirirdik.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.