Dolar 15,5431
Euro 16,2207
Altın 900,26
BİST 2.412,73
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Açık

Yaratıcılığınızı konuşturacağınız yer: Kolektif Hikayeler

Yaratıcılığınızı konuşturacağınız yer: Kolektif Hikayeler

Kolektif Hikayeler bireylerin sosyalleşmek yeni şeyler üretmek ve kendilerini daha iyi hissetmek maksadıyla 5 ve 8 kişilik gruplardan oluşan bir hikaye öğretme ve üretime atölyesidir. Kolektif Hikayeleri diğer hikaye ve edebiyat atölyelerinden ayıran en temel özellik yaratıcılığı ön plana çıkarması yeni teknikler kullanması ve farklı bakış açılarını oluşturmak istemesidir. Kolektif hikayelerin işleyiş tarzında moderatörler çeşitli bilgileri paylaştıktan sonra rastgele 1 katılımcıyla hikayenin oluşmasını sağlar. Daha sonra ise hikaye diğer katılımcıların başta oluşan olay ya da durum örgüsüyle hikayeyi devam ettirmesi ile sürdürülür. Burada kişileri, katılımcıları özgür kılan husus hikayeyi diledikleri gibi diledikleri bakış açısından devam edebilmeleridir. Burada kurulmuş olan oyunun tek kuralı Bir önceki hikayenin kurgusuyla yeni bir hikaye üretmeye yani hikayeye devam etmeye çalışmaktır. Moderatörlerin de son derece aktif olarak çalışmalarını sürdürdükleri bu Yapı içerisinde moderatör aktif olan kişiler arasındaki geçişleri belirlemektedir.

Herhangi bir çalışma yapmaya gerek yok

Kolektif hikayeler atölyesine katılmak için herhangi bir çalışma yapmaya gerek yok. Burada asıl amaç bireylerin sosyalleşmesi v online ortamlarda kendini geliştirerek yaratıcılığın ön plana çıkarmasıdır. Öte yandan yine yaratıcı drama, edebiyat, çocuk kitapları ve oyunlarla alakalı olan bireylerin son derece büyük fayda gördüğü gözlemlenmiştir. Özellikle koronavirüs pandemi sürecinde evden çalışma koşulları çocukların ve yetişkinlerin aynı ortamlarda okul faaliyetlerini ve iş faaliyetlerini yerine getirmeleri, sokağa çıkma yasağı olması ve daha birçok etken bireylerin sosyalleşme den uzaklaştırmıştır.

Bu nedenle bireylerin online ortamlarda kendini geliştirmek yeni insanlarla tanışmak ve sosyalleşmek için çeşitli aktivitelere katılması son derece büyük önem arz etmektedir. Pandemi süreci aşılanma faaliyetleri ve vakıa sayılarında düşüşler gözlenmesi ile beraber yavaş yavaş gerilese de etkilerinin uzun süre devam edeceği tahmin edilmektedir. Koronavirüs pandemi sürecinin en büyük etkisi de bu anlamda bireylerin online eğitimlere ve aktivitelere katılma ya alışkanlık haline getirmeleri olmuştur.

Online eğitimlerin faydaları

Online eğitimler bireylerin nerede ve ne zaman olursa olsun diledikleri şekilde eğitimleri kültür sanat faaliyetlerine ve kolektif çalışmalara katılmasını sağlamaktadır. Pandemi sürecinde hayatımıza giren online çalışma ve online eğitim süreçleri Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden bireyleri bir araya getirme özelliği bulunduğu için pandemi sürecinin sonrasında da devam edecek olan bir etkinlik olacaktır. Bunun farkına vararak çalışmalarını sürdüren Kolektif Hikayeler, hizmetlerini ve çalışmalarını sürdürürken online sistem üzerinden devam etmeye özen gösterilecektir.

Kolektif Hikayeler bir atölye çalışmasıdır yani bireylerin yaratıcılığını arttırmaya üretmeye ve eğlenmeye yöneliktir dolayısıyla bir eğitim değildir bireylerin kendilerini doğru ifade etmeyi sosyalleşmeyi yaratıcılıklarını artırmayı amaçlamaktadır. Öte yandan kolektif hikayeler ile çalışmalar yapmanın en büyük faydası bireylerin yaratıcılığını kullanarak eğlenmeleri ve farklı bakış açıları kazanmalarıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.